مخترع لاستیک کیست

مخترع لاستیک کیست؟ «گودیر» سال 1800 ميلادي در نیوهیون کانتیکت به دنیا آمد. پدرش مخترع و تاجر ناموفقی بود. گودیر جوان دوست داشت راهی برای مقاوم ساختن لاستیک در برابر تغییرات دما بیابد تا در مصارف گوناگونی کاربرد پیدا کند.

این علاقه به شیفتگی عمیقی تبدیل شد که سلامتی و سرمایه‌ي اندکی را که او و خانواده‌اش در فاصله‌ي سال‌های 1830 تا 1839 داشتند، بر باد داد. در این مدت گودیر چندین بار به زندان بدهکاران افتاد؛ برای تامین غذا و مسکن محتاج خویشاوندانش شد؛ اما باز هم شیفتگی‌اش باقی بود.

یکی از شکست‌های زندگی‌اش فروش تعداد زیادی کیسه‌ي نامه به دولت بود که برای ضد آب شدن با لاستیک آمیخته شده بودند، اما هنوز آن‌ها را از کارخانه بیرون نبرده بودند که در برابر گرما چسبناک و بی شکل شدند.

پس از تلاش‌های ناموفق بسیاری که برای بهبود لاستیک انجام داد، در یکی از این تلاش‌ها که قصد داشت آن را با گوگرد مخلوط کند، تصادفاً مخلوطی از لاستیک و گوگرد با اجاق تماس پیدا کرد. گودیر در کمال شگفتی مشاهده کرد که لاستیک ذوب نشد، بلکه مثل قطعه‌ای چرم فقط کمی سوخت. گودییر بلافاصله به اهمیت این تصادف پی برد.

بعدها دخترش گفت: همچنان که از اتاقش می‌گذشتم، بر حسب اتفاق قطعه صمغ کوچکی را که نزدیک آتش گرفته بود دیدم و متوجه شدم که بر اثر اکتشافی که کرده بود، برخلاف همیشه حالتی سرزنده داشت. قطعه صمغ را در سرمای شدید بیرون در آشپزخانه بر میخی آویزان کرد. وقتی آن را صبح روز بعد به داخل آورد، با خوشحالی بر دست بلندش کرد. آن را درست مثل روز قبل که بیرونش گذاشته بود، ارتجاعی یافت.

گودیر پس از انجام آزمایش‌های بیش‌تر، بهترین دما و مدت حرارت را برای تثبیت لاستیک تعیین کرد. تقاضای ثبت اکتشافش را مطرح کرد، و در سال 1844 فرایند خود را بر اساس نام خدای آتش روم باستان، ولکان، فرایند «ولکانیزاسیون» نامید، که به نام او ثبت شد.