شاید شما با اسم FIA آشنا باشید بله FIA مخفف همان مسابقات جایزه بزرگ یا بهتر بگوییم فرمول یک است ، امروزه روز افراد زیادی مشتاق دیدن این مسابقات هستند چه از رسانه ها و چه از نزدیک چرا که این ورزش مملو از هیجان می باشد ، بیشتر کسانی که علاقه به سرعت دارند و دنبال هیجان هستند تمایل به دنبال کردن این مسابقات را دارند در اینجا کمی با نگاه نزدیک تر با این ورزش پر هیجان آشنا می شویم .

مسابقات جایزه بزرگ

مسابقات جایزه بزرگ

تاریخچه فرمول 1

در سال 1906 هنگامی که فرانسوی ها اولین جایزه بزرگ (گرند پی) را برگزار کردند حتی به فکرشان هم نمی رسید که این مسابقه به بزرگترین مسابقه تبدیل شود که بعد ها با گسترش این ورزش آلمان نخستین کشوری بود که با وجود 32 خودرو که مسیری برابر با 104 کیلومتر و زمان 48 ساعت به طول انجامید و در نتیجه با پیروزی راننده مجارستانی با نام فرنس سیز به اتمام رسید که بتدریج فرمول یک متولد شد و چندی بعد جزو ورزش های پر طرفدار در سرار جهان شد .

مسابقات جایزه بزرگ
مسابقات جایزه بزرگ
همه چیز درباره ی فرمول یک

فرمول یک در اصل به آن دسته از خودرو هایی گفته می شود که تنها یک صندلی آن هم برای راننده تعبیه شده که البته این خودرو ها با نام چرخ باز هم شهرت دارند ، علت این نام گذاری به این دلیل است که تایر های خوردو خارج از بدنه قرار دارد که در مقایسه با خودرو های معمولی تایر های آن در زیر سپر قرار گرفته شده است ، در میان رقابت های اتومبیل رانی فرمول یک دارای رتبه نخست این رقابت ها را داراست در میان عموم و همچنین رانندگان شرکت کننده در این مسابقات قهرمان شدن در فرمول 1 به آن معنی است که شما بهترین راننده در بین رانندگان هستید که گفتنی است بدست آوردن این جایگاه به این راحتی ها نیست و نیازمند سالها تلاش و بدست آوردن تجربه در مسابقات می باشد .

مسابقات جایزه بزرگ
مسابقات جایزه بزرگ
برگزاری مسابقات جایزه بزرگ

فرمول یک هر سال در دو بخش مشخص می شود یکی در بخش فهرست سازندگان قهرمان و دیگری در بخش فهرست رانندگان قهرمان این مسابقات یک رویداد تلوزیونی است که میلیون ها طرفدار از کشور های مختلف شاهد تماشای این مسابقات هستند . مرکز اصلی این مسابقات قاره ی اروپاست که طرفداران بسیاری دارد و کشور هایی چون بحرین ، هلند ، کره ی جنوبی ، چین ، ترکیه ، مالزی و همچنان در حال گسترش است به عینه می توان گفت مسابقات فرمول یک جزو گران ترین ورزش هاست و همانند ورزش فوتبال دارای نزاع های مالی و سیاسی می باشد و جایگاه این ورزش را تبدیل به یک محیط تجاری تبدیل کرده دفتر مرکزی فدراسیون بین المللی اتومبیل رانی FIA در شهر کنکورد پاریس قرار دارد و اکنون مالکیت آن در اختیار آلفا پرما است .

مسابقات جایزه بزرگ
مسابقات جایزه بزرگ
رکورد ها ، خودرو ها و لاستیک های فرمول 1

بالا ترین رکورد ثبت شده در فرمول یک 369 کیلومتر در ساعت است و مایکل شوماخر رکورد دار تاریخی این ورزش است و یکی از تامین کنندگان لاستیک های فرمول یک (پیرلی) می باشد ، پیرلی در هر مسابقه به اجبار دو دست لاستیک را مشخص می کند در لاستیک های خودرو های فرمول یک برای چرخ های جلو باید پهنای بین 305 تا 355 میلی متر و چرخ های عقب بین 365 تا 380 میلی متر استفاده شود . و باید لاستیک ها با هوا و نیتروژن باد شوند . خودرو های مانند آلفارومئو ، فیات ، فراری و رنو در بین سازندگان رتبه اول را دارد .

جی بی تایر همراهی مطمئن در فروش و خدمات سیار لاستیک و روغن خودرو